„Jeśli nie wiesz, do którego portu płynąć, żaden wiatr nie będzie Ci przychylny”

 

 

Start zawodowy

Zdarza się nam często, iż kończąc szkołę, pomimo wcześniej obranej specjalizacji, nie bardzo wiemy, w jakim kierunku podążać. Co więcej, nie mając żadnych albo małe doświadczenie w tym względzie i słuchając opinii innych, borykamy się z błędnymi przekonaniami na temat poszukiwania pracy.

 

Po głowie kołaczą się nam m.in. takie pytania:

 

- Jaki wybrać zawód?

- Jak znaleźć dobrą pracę, nie mając żadnych doświadczeń?

- Na jakie stanowiska wysyłać CV / aplikować?

- Do jakiej pracy się nadaję?

- Jakie branże będą się rozwijać w przyszłości?

- Jakie stanowiska przyniosą mi dobre zarobki?

- Kim być?

 

To dylematy nieobce wielu osobom, które starują w życie zawodowe. Co więcej, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, w czym jesteśmy dobrzy, jakie mamy mocne strony, bo przecież dotąd nie pracowaliśmy? Mamy trudność, aby wskazać swoje najważniejsze talenty, umiejętności, zdolności. I jak tu w takiej sytuacji podjąć życiowe decyzje dotyczące drogi zawodowej? Wybór pracy / zawodu to niejako podróż w nieznane, trzeba się zatem do niej bardzo dobrze przygotować, pakując właściwie walizkę i opracowując skuteczny plan podróży. Doradca zawodowy / doradca w karierze, jako doświadczona osoba, może stać się Twoim przewodnikiem, który Cię do tej podróży przygotuje, pomoże Ci zdiagnozować Twoje atuty zawodowe, napisać profesjonalne CV, nauczy Cię mówić o korzyściach z zatrudnienia właśnie Ciebie, przygotuje Cię do rozmów rekrutacyjnych, pomoże przenalizować różne pomysły i cele zawodowe  oraz wyposaży Cię w najnowszy GPS – strategię poszukiwania pracy na wybranych uprzednio stanowiskach pracy.

 

Ćwiczenie rozwojowe – Jak dobrze znasz siebie?

 

Cz. I:

W ciągu 1 minuty podaj 10 przymiotników opisujących Cię, np. ambitny/a, dociekliwy/a, niezależny/a, konsekwentny/a. Następnie zapytaj, o taką charakterystykę bliskie ci osoby. Czy odkryłeś coś nowego? Przeanalizuj, co jest twoją słabą, a co mocną stroną.

 

Cz. II.

Przez kilka kolejnych wieczorów (minimum 7), zastanów się, co dziś poszło dobrze w twoim życiu, co udało ci się załatwić, jaki problem rozwiązać? Kogo uszczęśliwić, kogo wesprzeć?

A teraz zastanów się, co takiego jest w tobie, że tak dobrze poszły te sprawy? Jakie twoje umiejętności, zdolności w tym pomogły? Jakie  twoje zachowania postawy spowodowały, że to osiągnąłeś?

Spisz je wszystkie. Przygotuj w ten sposób, stale rozwijającą się, listę swoich umiejętności, tego co potrafisz robić dobrze. Uświadom sobie swoje atuty.

 

Coach Kariery

“Twoje dzieło, to nie tylko to co robisz, lecz to, co pozostawiasz po sobie innym. Jednym z wymagań, aby osiągnąć trwały sukces, to nauczyć drugiego człowieka i inspirować go w dążeniu do osiągnięcia jego marzenia”

Skontaktuj się z nami

83.com.pl strony internetowe